piątek, 15 lipca 2011

Fairbourne i Blue Lake w zachodniej części Parku Snowdonia


Blue Lake w Friog
W tym roku, jeszcze w porze zimowej, zachciało mi się morza… I dostałam! Podróż z Birmingham zajęła dwie godziny.  Miejscem docelowym było Dolgellau w Zachodniej Snowdonii, przy drodze A470, sąsiadującej z Rzeką Wnion. Ze względu na krótko trwające  dni postanowiliśmy przenocować, by po wschodzie skoczyć do Barmouth. Nie było łatwo znaleźć nocleg, ponieważ sezon jeszcze się nie zaczął, ale szczęśliwie udało się zabukować  pobyt w Ivy House.
Plaża Blue Flag w FairbournePo zakwaterowaniu ruszyliśmy na plażę Blue Flag w Fairbourne. Dwumilowe rozciągające się piaski, otoczone kamienistym nasypem z północy kończą się klifami, u podnóża których wyrastają, z czasów II Wojny Światowej pułapki przeciwpancerne zwane „Zębami Smoka”. 
W tle Zęby Smoka

Fairbourne

Wzdłuż plaży biegną tory kolejki Fairbourne Railway, która regularnie przewozi pasażerów i turystów pomiędzy Machynlleth do Pwllheli od kwietnia do października.

Most, po którym kursuje kolejka Fairbourne Railway

Tunel wiodący do Blue Lake


W drodze powrotnej zajechaliśmy podziwiać niebieskość Blue Lake, do którego dostęp wiedzie pod skałą. Auto zostawiliśmy przy drodze A493 w pobliżu Ffordd Panteinion, którą spacerkiem dotarliśmy do celu.  Jedynym możliwym dojściem do jeziora jest przeciśnięcie się pod skałami, w których zostały wykłute wrota. Ujmująca niebieskość wody najlepiej jest widoczna w słoneczny dzień.  Jej czystość pozwala podziwiać głębię wyrąbiska i spadający brzeg potęgujący tajemniczość nieznanej otchłani.

W drodze nad Blue Lake

Rozpościerający się krajobraz Fairbourne


Widok na Blue Lake i podziemne wejścieNiewiarygodnie czysta woda pozwala dojrzeć skalne głębiny

Naturalne muzeum kopalnii


Okolice jeziora to dawna kopalnia kamienia. Wokół pozostawione są jej historyczne ślady w postaci torów kolejki i używanych wówczas ogromnych rozmiarów narzędzi.


(Wycieczkę z dnia następnego opisana jest w zakładce Harlech Castle.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz